TÜRK SOLUNUN SONU AMERİKANIN YOLU

Yazıma 1 Ağustos 1977 ‘de yayınlanan Sol bir dergiden alıntıladığım şu sözler ile başlayacağım;
‘’Faşizme karşı doğru ve devrimci bir mücadele anlayışının etrafında tüm halk güçlerinin mücadele birliğini gerçekleştirmek zorunludur.
Faşizme karşı mücadele bir iktidar alternatifini zorunlu kılar. Faşizme karşı mücadele iktidar mücadelesinden ayrı düşünülemez. Ülkemizde anti-faşist bir iktidar alternatifı bir demokratik halk iktidarı olabilir. Bugün Devrimci mücadele böyle bir aşamada değildir. Bu durumda yapılacak olan buna bakıp bir CHP’li hükümete bel bağlamak değildir. Reformist bir harekete bel bağlama ülkemizde anti-faşist mücadelenin başarısızlığını kaçınılmaz kılar.
Bugün yapılması gereken emekçi halkın iktidar mücadelesinin bir aracı olarak bağımsız bir devrimci siyasihareketin yaratılmasını esas alarak mücadele etmektir.’’
O dönem Chp hakkında yapılmış en yumuşak eleştirilerden bir örnekti bu. Dönemin Chp’sinde Amerika’ya kafa tutmuş milli bir çizgide Ecevit varken bile bu yorum yapılmıştı.Sonra yıllar geçti ülke 12 eylül askeri darbesini gördü.Devlet Amerika’nın desteği ile solun üzerinden panzer gibi geçti. Daha sonra Özallar Demireller derken 21 yıllık iktidar ile Erdoğan geldi. Erdoğan’ı destekleyen sol gruplar yetmez ama evetciler de oldu. Solun kaypaklığı her zaman devam etti.
6 Şubat 2023 ‘de büyük deprem ile resmi rakamlara göre bile yaklaşık 52 000 insanımız öldü. 2 milyona yakın insan evsiz kaldı. Bugün milyonlar sokakta çadırda yatıyor. Ve biz 14 Mayıs’ta seçime gidiyoruz. 11 yıldır Tayyip Erdoğan’ın karşısında rakip olup Genel Başkanlık koltuğunu kaybetmekten korkan bir aday tüm sol tarafından desteklenerek aday oldu. Kemal Kılıçdaroğlu.
Boş kaleye gol attırmak için sol çevreler Amerika ile ilişkileri iyi tutmaya aday ve ülkeye para getirecek olmak ile övünen bu adaya destek oluyor. 30 mart 2023 de Gazi meclis, emperyalizmle savaşmış İngiltere , Fransa, İtalya ve daha bir çok ülkeyi dize getirmiş servi yırtmış meclisde bir oylama yapıldı. Nato oylaması ve sonuç! 1 tane Hayır oyu bile çıkmadı. Bu sosyalist geçinen delikanlı takılan Erkan Baş, Sera Kadıgillere ne oldu?
Ne oldu ve bunlar kimdi size söyleyim? . Nato tarafından Türkiye gibi bir çok ülkede 6 kurulmuş kontgerilla örgütlerine bağlılar. Sera Kadıgil gibi o sosyalist gecinen hanım efendiler Muzaffer tekin akserlerin avukatıydılar. Muzaffer Tekin ismi üzerinden tartışmaya girmek istemiyorum sadece burada sol görünen aslında birer kukla olan isimleri teşhir etmek istiyorum. Bugün Atatürk’ün meclisinde kapitalasyonlar için yalvaran , Daron Acemoğullarını yeni Kemal Dervişcezine bize secenek sunan sola karşı bir alternafimiz olmayışına üzülüyorum. Yerelde Chp 1970 lerdeki temiz kadrolara bile sahip değilken tüm sözde sosyalist özünde Amerikancı partiler Chp’yi destekliyor.
Bizden Akp gitsin ama 2002 Akp’si gelsin diye oy istiyorlar. Mütahitleri emlakcıları dolandırıcıları aday yapıp kurtuluşunuz bundadır diyorlar! CHP ‘ye Sadullah ERGİN’E , HDP’ye Hasan Cemal’e ,AKP’li ye Mehmet Ali Çelebi’ye oy verin diyorlar. Bunun gibi yüze yakın örnek var. Türkeş kardeşler birbirine rakip. Vs vs..Kusmuk gibi karışmış her şey, ilkesiz karaktersiz ,listeler.Ülkeyi geri bırakmak için bir araya gelmiş çıkarcılardan başka bir şey değil ve bunun nedeni biz çok iyi biliyoruz.
“. Hepiniz bilirsiniz ki, Avrupa’nın en önemli devletleri, Türkiye’nin zararıyla, Türkiye’nin gerilemesiyle ortaya çıkmışlardır. Bugün bütün dünyayı etkileyen, milletimizin hayatini ve ülkemizi tehdit altında bulunduran, en güçlü gelişmeler, Türkiye’nin zararıyla gerçekleşmiştir. Eğer güçlü bir Türkiye varlığını sürdürseydi, denebilir ki İngiltere’nin bugünkü siyaseti var olmayacaktı.’’ 6 Mart 1922 Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK

Dinçer Çeri
Makine Mühendisi